Mil Maarif-Sen Kadın Buluşması

09.03.2024
508
A+
A-

Mil Maarif-Sen Genel Merkez Kadın Komisyonumuz ve Ankara’daki kadın üyelerimiz, yeni dönem sendikacılıkta kadının yeri ve etkin rolü için bir araya geldiler. Programda Kadın Komisyonu Genel Başkanımız Zeynep ÖZTÜRK, üyelerimize hitap ederek, şunları söylediler:

Maarife, Maarif-Sen’e gönül veren kıymetli hanımlar, hoş geldiniz. Kıymetli konuklar…

2018 yılında “Maarif Çalışanları Sendikası” adıyla ve “Önce İnsan ve Meslek Onuru” felsefesiyle kurulan sendikamız; insan onuru ve meslek onurumuz için verdiği mücadelede 5 yılı geride bırakmıştır. Sendikamız Maarif-Sen; bir öğretmenler odası hareketi olup, genç ve dinamik bir ekibin inisiyatif alarak tüm eğitim çalışanları için attığı bir adımın ürünüdür.

Bilgi, kültür, eğitim-öğretim sistemi anlamlarına gelen ve felsefi yönüyle de bilgilenmek, bu bilgi doğrultusunda aydınlanmak anlamlarına gelen “maarif” kelimesi, Maarif-Sen adıyla sendikamızda hayat bulmuştur.

Sendikamız, geride bıraktığı 5 yıllık süreçte, etkili ve nitelikli sendikacılığın gereği olarak; eğitimin köklü sorunlarına kalıcı çözüm önerileri getirmiş, öğretmenlik mesleğinin hak ettiği değeri görmesi için söz söylemiş, sistemin tıkandığı noktalarda eylem kararları ile yol gösterici olmuş, sendikacılıkta hak savunuculuğu anlamında örnek bir rol model ortaya koymuştur.

Sendikamız; hükümet ortağı olmadığı gibi muhalefet partisi de değildir. Bir sivil toplum kuruluşu olan sendikamız; takip, talep, teklif,  teşhis ve tenkit öncelikli bir meslek örgütüdür ve öyle kalacaktır. Sendikamız; niceliği değil niteliği, yetkili olmayı değil etkili olmayı, büyük ya da güçlü olmayı değil hakkın yanında olmayı yeğlemektedir ve örgütlü mücadelenin gücüne inanmaktadır.

Sendikamız; örgütlü mücadelede kadını ‘olmazsa olmaz’ olarak görmektedir. Çünkü kadın; toplumun mimarı, maarifin ise ocağıdır! Bugün ülkemizde “1 milyon 203 bin” öğretmenin “702 bin” kişisi kadındır. Yani her 10 öğretmenden 6’sı kadın öğretmendir.

Kadın eğitim çalışanları, çalışma hayatında birbirinden farklı birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Sendikamız bu sorunların tespitinde, gündeme getirilmesinde ve çözüm üretilmesinde; kadınların daha çok söz sahibi olmasını, kadın dayanışmasının ve iradesinin tecelli etmesini ve kadınların yönetime daha çok ortak olmasını samimiyetle beklemekte ve istemektedir.

Kadınların dayanışma içerisinde haklarını savunabilmeleri, seslerini duyurabilmeleri, kamuoyu oluşturabilmeleri ise örgütlü mücadeleden geçmektedir. Sendikamız, bu anlamda kadın eğitim çalışanlarına daha çok alan açmak için var gücüyle çaba sarf etmektedir.

Bizler; bugün el ele verip kol kola girerek, her türlü siyasi ve ideolojik görüşten bağımsız olarak, sendikamızın; söylemlerine, strateji ve vizyon belgelerine, çalışmalarına ve mücadelesine yön verebilir, yönetimine ortak olabiliriz. Şimdi bizlere düşen kadın dayanışmasının en iyi örneğini göstermektir.

Sendikamızın iletişim merkezi “Maarifim”e 0543 507 7 657 numaralı telefondan 7-24 ulaşabilir; her türlü görüş, öneri, istek, eleştiri ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. Bunun yanında sendikamızın 2 avukatı 3 hukuk müşaviri mevcut olup yine iletişim merkezimiz üzerinden ulaşarak her daim hukuki destek alabilirsiniz. Ayrıca 5 yıllık sendikal çalışmalarımızın arşivine www.maarifsen.org adresinden ulaşabilirsiniz. Son olarak; facebook, instagram, x ve youtube’den @maarifsen” kullanıcı adı ile sendikamızı takip edebilir ve içeriklere ulaşabilirsiniz.

Bugün bu programımıza teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyor, “Etkili, nitelikli ve güçlü sendikacılık da biz de varız!” diyorum.

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.