İOKBS Kontenjan Dağılımında Revizyon Talebimiz

19.02.2024
114
A+
A-

IOKBS Sınavının kılavuzunda yer alan “toplam kontenjanın % 15’i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına ayrılır.” şeklinde değiştirilmesini talep ediyoruz.

İOKBS Kontenjan Dağılımında Revizyon Talebimiz

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) e-Kılavuzu’nun başvuru şartları başlığı altında yer verilen kontenjan dağılımı bölümü 1. maddesi b bendinde; “Toplam kontenjanın %5’i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına ayrılır.” denilmektedir.

Geçtiğimiz yıl uygulanan sınav sonuçları incelendiğinde; % 5 kontenjan ayrılmış olmasına rağmen öğretmen çocuğu olmanın burs kazanmak için dezavantajlı hale geldiği görülmektedir. Mevcut durumda öğretmen çocukları kendi aralarında yarışmakta ve ayrılan kontenjanın yetersizliği nedeniyle burs kazanabilmek için kontenjan kapsamı dışındaki diğer adaylardan bile daha yüksek puan almak zorunda kalmaktadırlar. Öğretmen çocuklarına kontenjan ayırmanın sebebi, onları avantajlı hale getirmek iken; kontenjan yetersizliği, onları dezavantajlı hale getiren bir çarpıklık ortaya çıkarmaktadır.

Mil Maarif-Sen olarak; söz konusu çarpıklığın ortadan kaldırılması ve öğretmen çocuklarının mağdur olmaması için; kılavuzda yer alan ilgili maddenin “Toplam kontenjanın % 15’i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına ayrılır.” şeklinde değiştirilmesini talep ediyoruz. Bu hususta;

Gereğini bilgilerinize önemle arz ederiz.

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.