OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE KIRMIZI ALARM

19.09.2023
110
A+
A-

Okul öncesi eğitim kurumlarımızın yeterli sayıda yardımcı personel ihtiyacının gerek öz bakım ücretinin geri getirilmesi suretiyle gerekse Bakanlık bütçesinden kaynak ayrılarak ivedi karşılanması için MEB’e başvurduk.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE KIRMIZI ALARM

Sayı: MS-310-2023/19.09-19.09.2023

Konu: Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Yardımcı Personel İhtiyacı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

ANKARA             

4 Eylül 2023 tarihinde okula uyum eğitimleri ile okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim öğretim başlamıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte ivedi çözüm gerektiren yardımcı personel ihtiyacı sorunu ile karşılaşılmıştır.

Tüm Türkiye’de okul öncesi eğitim ile ilgili valilikler tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretlerin (öz bakım ücreti) kaldırılmış olması sebebiyle okul öncesi eğitim kurumlarında yardımcı personel ihtiyacı karşılanamamıştır. Bilindiği üzere velilerden alınan söz konusu öz bakım ücretleri ile eğitim kurumlarımız yardımcı personel istihdam etmekteydiler. Mevcut durumda Bakanlığınız tarafından da okul öncesi eğitim kurumlarına yardımcı personel görevlendirilmemiştir. Bu durum başta temizlik hizmetleri olmak üzere eğitim öğretimin de aksamasına sebep olmaktadır.

Okul öncesi öğretmenlerimiz; eğitim öğretimi sağlıklı bir ortamda devam ettirmek için üstün gayret sarf etmekte ve aşırı derecede yıpranmakta, bir öğrencimiz için öz bakım gerektiğinde diğer öğrencilerimizi derslikte yalnız bırakamamaktadır.

Okul öncesi eğitim kurumlarındaki öğrencilerimiz yardımcı personel yetersizliği nedeniyle beslenme ve öz bakımlarını kendi başlarına yapmak zorunda kalmaktadırlar. Halen yaş gelişim özellikleri (36-71 ay) dikkate alındığında öz bakım becerisi kazanamamış öğrencilerimizin çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabilecekleri aşikârdır. 36 aydan itibaren çocuklarımızın anaokullarımıza kayıtlarının yapılabildiği göz önünde bulundurulduğunda her yıl benzer sorunların yaşanacağı, okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı karşılanmadığı sürece sağlıklı bir ortamda eğitim öğretim sürecinin yürütülemeyeceği yine aşikârdır.

Bu bağlamda MİL MAARİF-SEN olarak; binlerce öğrencimizin, velimizin ve öğretmenimizin daha fazla mağdur olmaması için, okul öncesi eğitim kurumlarımızın yeterli sayıda yardımcı personel ihtiyacının gerek öz bakım ücretinin geri getirilmesi suretiyle gerekse Bakanlık bütçesinden kaynak ayrılması suretiyle ivedi olarak karşılanmasını istiyoruz. Bu hususta;

Gereğini önemle arz ederiz.

Akif KETEN                                                               Mustafa DAĞAŞAN

Genel Sekreter                                                                  Genel Başkan

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.