Proje Görevlendirmelerine Karşı Eylem Kararı

18.02.2024
183
A+
A-

Mil Maarif-Sen olarak, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin görev, yetki ve sorumluluğu içerisinde yer almayan, gönüllülük esasına dayanmayan, ‘proje yazma, yürütme ve projede görev alma, vb.’ görevlerin üyelerimizce kabul edilmemesi yönündeki yönetim kurulu eylem kararımızı yazımız ekinde bilgilerinize sunuyoruz..

Proje Görevlendirmelerine Karşı Eylem Kararı

Bildiğiniz üzere hem Devlet Memurları Kanunu içerisinde, hem Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde, hem de diğer mevzuatımızda; öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin ‘proje yazma, yürütme ve projede görev alma, vb.’ gibi bir görev ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Anayasamızın 18. maddesi ile angarya yasaklanmıştır. Anayasa Mahkemesi tarafından angarya, “mükellef olmadığı halde vatandaşa zorla iradesi harici bir iş yaptırılması” olarak tanımlanmıştır.

Mil Maarif-Sen olarak, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin görev, yetki ve sorumluluğu içerisinde yer almayan, gönüllülük esasına dayanmayan, ‘proje yazma, yürütme ve projede görev alma, vb.’ görevlerini, Anayasamızın 18. maddesi kapsamında angarya olarak değerlendiriyor; Bakanlığınız tarafından yürütülen ve yürütülmesi istenen projelerde gönüllülerle çalışma biçimleri tarafınızca düzenleninceye kadar (2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı sonuna kadar) verilecek görevlerin üyelerimizce kabul edilmemesi yönündeki yönetim kurulu eylem kararımızı yazımız ekinde bilgilerinize sunuyoruz.

Gereğini önemle arz ederiz.

Eylem Kararımızı İncelemek ve İndirmek İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız
https://maarifsen.org/wp-content/uploads/2024/02/Projelerde-Gonulluluk-Esasi-Hk-Eylem-Karari.docx

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.