Kim Ne Söyledi? Ne Yaptı? Vaatler Yerine Geldi mi?

29.05.2024
93
A+
A-

Öğretmen istihdamında başvurulan mülakat uygulaması hakkında; kim, ne söyledi, ne yaptı? Seçim vaadi yerine geldi mi? Kronolojik olarak sizin için sıraladık.

Kim Ne Söyledi? Ne Yaptı? Vaatler Yerine Geldi mi?

Maarif-Sen Genel Başkanı Mustafa Dağaşan, 26 Aralık 2018 tarihinde yapmış olduğu açıklamada; “3 kişinin 3 dakikada ehliyet ve liyakat arayışı yersiz, haksız ve adaletsizdir. Düşük veya yüksek puan verilme nedeninin objektif bir şekilde izah edilemediği, kişiye adil davranılıp davranılmadığının bilinmediği, hakkaniyet kriterleri tartışmaya açık bu uygulama; toplumda adalete olan güvenin zedelenmesine neden olmakta, vicdanları yaralamaktadır.” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 16 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiği bir okul ziyaretinde; “Kâbe’nin anahtarını gayr-i müslüme veren zihniyet kenar mahalledeki okul yöneticiliğini layığına veremiyor. Biz; adamı olan değil, işin ehli olanı atayacağız. Güvenlik araştırmasında sıkıntı yok ise mülakatlarda herkese sınav puanının aynısını vereceğiz.” dedi.

Maarif-Sen Genel Başkanı Mustafa Dağaşan, 9 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamada; “Emeğin hakkı için, adalet ve eşitlik için, ehliyet ve liyakat için bir daha indirilmemek üzere mülakatlar rafa kaldırılmalıdır! Mülakatlarda haksızlığa uğradığına dair hissiyatını gözyaşlarıyla buluşturmuş atama bekleyen nice pırıl pırıl genç öğretmen arkadaşımızın çığlıklarına üzülerek şahit olmaktayız!” dedi.

Maarif-Sen Genel Sekreteri Akif Keten; 17 Mayıs 2020 tarihinde MaarifTV’de yayınlanan programda; “Mülakat denilen cinayet silahı ile gençlerimizin gelecek hayallerini tırpanlıyorsunuz. Ülkemiz şartlarında mülakat demek; nepotizm demektir, torpil demektir. Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir. Öyle melun bir şeydir ki, onun geçtiği yerlerde ne umut yeşerir, ne de hayaller kurulur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Nisan 2023 günü katıldığı AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı’nda “Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında, mülakatı kaldırarak gençlerimizin KPSS sınavındaki başarı sıralamasına göre yapacağız.” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 12 Mayıs 2023 tarihinde katıldığı NTV canlı yayınında; “Mülakat olmayacak artık KPSS puanına göre çok hızlı şekilde atamasını gerçekleştireceğiz. Tek kriter KPSS olacak.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 12 Eylül 2023 tarihinde katıldığı HaberTürk canlı yayınında öğretmen alımlarında mülakat sisteminin devam edeceğini belirterek, “Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jürinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 16 Eylül 2023 tarihinde katıldığı CNN TÜRK canlı yayında; “Mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor. Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50. Ben inançlı bir insanım, kul hakkı yemek, tanımadığım bir insanın hakkını yemek için bir şey yapıyor değilim. Kul hakkı yemeden, ideolojik kayırmaya yer vermeden bunu yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Maarif-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Berat Koçer, 18 Eylül 2023 tarihinde yapmış olduğu açıklamada; “Sayın Bakan öğretmen atamalarında mülakatların devam edeceğini, inançlı biri olduğunu ve mülakatlarda adaletsizlik yapılmayacağını söylüyor. Bildiğimiz kadarıyla önceki MEB bakanları da inançlı insanlardı. Fakat inançlı olmaları birtakım adaletsizliklerin yaşanmasının önüne geçemedi.” dedi.

Maarif-Sen Genel Başkanı Mustafa Dağaşan, 19 Eylül 2023 tarihinde yapmış olduğu açıklamada; “Keşke Cumhurbaşkanı Erdoğan kazansaydı da vicdanları yaralayan mülakat uygulaması sona erseydi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Eylül 2023 günü ABD ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken kamuda mülakat tartışmalarıyla ilgili olarak “Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz.” açıklamasını yaptı.

Maarif-Sen Genel Başkanı Mustafa Dağaşan, 21 Aralık 2023 tarihinde yapmış olduğu açıklamada; “16-17 yıl eğitim alıp, ardından 3 farklı sınava girip başarılı olan gençlerimize, aldıkları akademik eğitimi de yok sayarcasına ‘bunların hepsi yüzde 50. Bir de biz; yüzde 50 sözlü sınav yapacağız, bakalım olmuş musunuz?’ denmesi; haksızlıktır, adaletsizliktir, garabettir!” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 15 Mayıs 2024 tarihinde AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, mülakat ile ilgili olarak; “Mülakat ile ilgili de dediğim noktadayım, mülakat yapılacak. Biz yönetmeliğimizi yayınladık, süreci ona göre işleteceğiz.” dedi.

Mil Maarif-Sen olarak; Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte mülakat ile ilgili değişiklik öngören düzenlemeye (öğretmenliğe atamaya esas sözlü sınav başarı puanı KPSS puanının yüzde 50’si ile sözlü sınavdan alınan puanın yüzde 50’si alınarak belirlenmesi) karşı yürütmeyi durdurma talepli yönetmeliğin iptali için Danıştay 12. Daire Başkanlığına 2024/3422 sayılı dosya ile dava açılış başvurusunda bulunduk. https://maarifsen.org/mulakati-yargiya-tasidik/

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.