Beklentileri Boşa Çıkaran Öğretmenlik Meslek Kanunu

12.06.2024
230
A+
A-

Hükümet verdiği sözleri yerine getirmeli, Öğretmenlik Meslek Kanunu, tasarruf tedbirlerine kurban edilmemeli; sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı, öğretmen istihdamında mülakat uygulamasından vazgeçilmeli, ek ders ücretleri artırılmalı, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası kariyer basamaklarına ilerlemeye engel olmamalı, uzman ve başöğretmenlik için öngörülen hizmet süreleri taahhüt edildiği üzere 5 ve 10 yıl olmalıdır!

Beklentileri Boşa Çıkaran Öğretmenlik Meslek Kanunu

BEKLENTİLERİ BOŞA ÇIKARAN, YENİ SORUNLARA GEBE,
ÖĞRETMENLERİ İTİBARSIZLAŞTIRAN, ÇARPIK KANUN
“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU”
BECERİKSİZLİĞİN BERABERİNDE GETİRDİĞİ HAYAL KIRIKLIĞI!

1960’lı yıllardan beri beklenen büyük bir özlemi gidereceği söylenen, maarif camiasının köklü sorunlarına kalıcı çözümler getirmesi noktasında büyük beklenti içerisine girdiğimiz, ancak 2022’de camiamızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaktan çok çok uzak ve içi boş bir şekilde yasalaşan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ camiamızda büyük bir hayal kırıklığına sebep olmuştur. Reform iradesi ortaya konulmuşken, ciddi bir kamuoyu desteği varken; kapsamlı ve nitelikli bir kanun tasarısı ortaya konulamaması, tek kelimeyle ‘beceriksizlik’ olmuştur!

DAYATMACI BİR AKLIN, AKIL TUTULMASI!

Kanun çıkmadan önce düşüncesi sorulmayan, karar alma süreçlerine dahil edilmeyen ve on yıllarını beklenti ile geçiren maarif camiası; 2023’te Anaysa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı hükümlerini iptal etmesi sonrası ‘daha kapsamlı ve nitelikli bir meslek kanunu çıkaracağız’ vaadinin, yerini ‘biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu’ dayatmasına bırakması ile bir kez daha hayal kırıklığına uğramıştır. Beklentiler yine boşa çıkmış, verilen sözler tutulmamıştır. Gelinen noktada yine öğretmenlerin ve paydaşların görüşleri alınmadan hazırlanan, camianın ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermeyen, camianın köklü sorunlarına kalıcı çözümler üretmeyen, aksine bir de yeni sorunlara gebe düzenlemeler içeren kanun taslağının TBMM’ye sunulması; ortak akıla ihtiyaç duymayan, dayatmacı bir aklın akıl tutulmasıdır!

ÇARPIK YAKLAŞIM, BOZUK SİSTEM!

Üniversiteleri, eğitim fakültelerini, akademisyenleri, gençlerimizin onlarca yıl aldıkları eğitimi ve verdikleri emeği yok sayarak ‘Milli Eğitim Akademisi’ adı altında eğitim fakültelerinin yaptığı işi tekrar yapmaya soyunmak; çarpık bir yaklaşımla bozuk bir sistem kurmaktır! Amacınız nitelikli öğretmen yetiştirmek ise Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile oturup konuşun, amacınız bünyenizdeki öğretmenlerin niteliğini artırmaksa hizmetiçi eğitim merkezlerinin sayısını artırıp ihtiyaç duyulan eğitim içeriklerini hazırlayın!

“öğretmenlik meslek kanunu” mu, yoksa “yusuf tekin kanunu” mu?

Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren, öğretmenlerin iş güvencesini ortadan kaldıran, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmamakta, öğretmenlere rağmen öğretmenler için gibi absürt bir yaklaşım sergilemektedir! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, öğretmenlerin somut beklenti ve taleplerine gözlerini kapatması, kulağını tıkaması, yeni sorunlar ve telafisi mümkün olmayacak yaralar açacak düzenlemelerde ısrarcı olması; akla “Öğretmenlik Meslek Kanunu mu, yoksa Yusuf Tekin Kanunu mu yasalaşacak?” sorusunu beraberinde getirmektedir!

İŞ GÜVENCESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR!

Öğretmenlik Meslek Kanunu, amaca uygunluğundan uzaklaşmış olup, öğretmenlerimizin özlük ve mali haklarını güvence altına alınması ve genişletilmesi beklenirken, iş güvencesini de tehdit eden bir hal almıştır. Kanun taslağı yasalaşması halinde; MEB tarafından kurulacak olan Milli Eğitim Akademisi, kamuda öğretmen tasfiyesinin önünü açacak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki iş güvencesini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bu taslakla öğretmen olarak atanmak, işkenceye dönüştürülmek istenmektedir. Buna vicdan sahiplerinin ve bizim sessiz kalmamız beklenemez!

VAADLER YERİNE GETİRİLMELİDİR!

Hükümet verdiği sözleri yerine getirmeli, Öğretmenlik Meslek Kanunu, tasarruf tedbirlerine kurban edilmemeli; sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı, öğretmen istihdamında mülakat uygulamasından vazgeçilmeli, ek ders ücretleri artırılmalı, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası kariyer basamaklarına ilerlemeye engel olmamalı, uzman ve başöğretmenlik için öngörülen hizmet süreleri taahhüt edildiği üzere 5 ve 10 yıl olmalıdır! Ayrıca kamuya ek yük getirecek ve üniversiteleri yok sayacak ‘Milli Eğitim Akademisi’ gibi abesle iştigal düzenlemelerden vazgeçilmelidir.

Mustafa Dağaşan
Mil Maarif-Sen Genel Başkanı

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.