E-Bildirge İş ve İşlemleri Hakkında SGK’ya Başvurduk!

27.04.2024
183
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde geçici personellerin işe giriş, işten ayrılış, bildirge vb. tescil işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personelleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

E-Bildirge İş ve İşlemleri Hakkında SGK’ya Başvurduk!

Tescil işlemlerini yapmak üzere işveren veya işveren temsilcisine tanımlanan/tanımlanması gereken e-bildirge modülü kullanıcı adı ve şifreleri, birçok İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kişisel veriler ve veri güvenliği de riske atılır şekilde alt birimlerde çalışan herhangi bir personele tanımlanmakta veya yetkisiz çalışanlara devredilmektedir.

  • MEB bünyesinde istihdam edilen geçici personellerin tescil işlemlerinin MEB personelleri tarafından yapılması işlemi hangi mevzuat çerçevesinde MEB personelleri tarafından gerçekleştirilmektedir ve tescil işlemlerinin ilgili mevzuat çerçevesinde kim ya da kimler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir?
  • Tescil işlemlerini yapmak üzere işveren veya işveren temsilcisine tanımlanan/tanımlanması gereken e-bildirge modülü kullanıcı adı ve şifrelerinin kişisel veriler ve veri güvenliği de riske atılır şekilde MEB bünyesindeki herhangi bir çalışan tarafından kullanılması ilgili mevzuata uygun mudur?
  • E-bildirge modülü kullanıcı adı ve şifrelerinin tanımlandığı personelin, çeşitli sebeplerle izne ayrılması (askerlik, doğum, hastalık vb.) durumunda kullanıcı adı ve şifrelerin kurumdaki diğer personel tarafından kullanılmaya devam edilmesi durumunda hukuki sorumluluk kime aittir?

Mil Maarif-Sen olarak üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda yukarıda belirtmiş olduğumuz sorulara ilişkin Bilgi Edinme Kanunu kapsamında tarafınızca yanıt verilmesini ve yukarıda belirttiğimiz tarafınızca da teyit ve tespit edilecek mevzuata aykırı durumlara ilişkin ilgililerin yazılı olarak uyarılması/bilgilendirilmesi hususlarında

SGK’ya başvuruda bulunduk.

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.