BAKAN TEKİN’İN EĞİTİM SENDİKALARI İLE BULUŞMASI HAKKINDA

26.06.2024
98
A+
A-
BAKAN TEKİN’İN EĞİTİM SENDİKALARI İLE BULUŞMASI HAKKINDA

Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin’in daveti üzerine, 24 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşen “Eğitim Sendikaları ile Buluşma” adlı programda; Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri iş kolunda faaliyet gösteren eğitim sendikalarının başkanları, Milli Eğitim Bakanlığı ev sahipliğinde ilk kez bir araya geldi. Söz konusu buluşmaya sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Mustafa Dağaşan katıldı.

  • Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sendikaları ile iş birliği ve diyalog içinde olmasını uzun yıllardır arzuladığımızı; eğitim sistemine ilişkin güncel konuların tartışılabilmesi, eğitim çalışanlarının taleplerinin ve sorunlarının görüşülmesi, eğitim politikalarının geliştirilmesi açısından, geç kalınmış olmasına ve amaca ne kadar hizmet edeceğini bundan sonraki sürecin belirleyecek olmasına rağmen, gerçekleşen buluşmayı önemli bir adım olarak gördüğümüz ifade etmek isteriz.
  • Söz konusu buluşma daveti; ‘akşam yemeğine davet’ şeklinde yapılmış olup gündemi, amacı, içeriği ve formatı hakkında eğitim sendikalarının başkanları bilgilendirilmemiştir. Davetin usulü böyle iken; maarif ve maarif camiası adına söyleyecek sözümüz olduğu için, heybemiz dolu olduğu için, üyelerimize ve camiamıza karşı sorumluluğumuzu derinden hissettiğimiz için, sözlerimizi muhataplarına doğrudan söylemek için davete icabet ettik.
  • Söz konusu buluşmada eğitim sendikaların başkanları; camiamıza ve milletimize karşı sorumluluklarını yerine getirme çabası içinde; yeni sorunlara gebe Öğretmenlik Meslek Kanunu, Millî Eğitim Akademisi, garabet mülakat uygulaması, eğitimciye şiddet başta olmak üzere maarifin ve maarif camiasının yüzlerce sorununu, Sayın Bakana ve MEB bürokratlarına çözüm önerileri ile birlikte aktarmaya çalıştılar. Ayrıca buluşma, yetkili sendikanın eğitim sorunlarına ve eğitim çalışanlarına karşı ne denli acziyet içerisinde olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
  • Buluşma; Sayın Bakanın ve MEB bürokratların tek yönlü dinlediği, istişareden uzak, eleştirinin kabul edilmediği bir şekilde vuku buldu. Buluşma Sayın Bakanın; Öğretmenlik Meslek Kanunu, Millî Eğitim Akademisi, garabet mülakat uygulaması gibi konularda “Ben daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.” dercesine, kendi dayattığı tezlerine karşı eleştiri kabul etmediği bir yaklaşımla son buldu.
  • Sayın Bakanın, garabet mülakat uygulaması hakkında eski mülakat kriterleri ile yeni mülakat kriterleri kıyaslaması yapması ve “benim getirdiğim yeni mülakat kriterleri” vurgusu yapması Hazine ve Maliye Eski Bakanı Nureddin Nebati’nin gözlerindeki ışıltıyı hatırlattı.
  • Sayın Bakanın kendi tezlerini eğitim politikası haline getirdikten sonra ilk defa eğitim sendikaları ile bir araya gelip istişareden bahsetmesi abesle iştigal olduğu gibi; müsteşarlığı döneminden bugüne değin eğitim sendikaları ve eğitim paydaşları ile hangi istişare mekanizmalarını hayata geçirdiğini ve kaç kez bir araya geldiği sorusunu sormamıza sebep oldu!

Mustafa DAĞAŞAN
Mil Maarif-Sen Genel Başkanı

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.