Aile Bütünlüğü Anayasal Haktır !

28.12.2023
141
A+
A-

Mil Maarif-Sen olarak; sözleşmeli öğretmenlerimizin yer değiştirmelerine kısıtlama getiren söz konusu duyurunun anayasal güvence altında bulunan aile bütünlüğünü sağlamaya yönelik olarak, sözleşmeli öğretmenlerimiz lehine ivedi revize edilmesini talep ediyoruz.

Aile Bütünlüğü Anayasal Haktır !

Bakanlığınızca, Bakanlık kadrolarında görev yapan öğretmenlerden Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde sayılan “aile birliği, sağlık, can güvenliği mazereti ile engellilik durumu ve diğer nedenler”den birine bağlı olarak mazereti bulunanların 2024 yarıyıl tatili öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme duyurusu 27.12.2023 tarihinde yayımlanmıştır. Tarafınızca yapılan duyuruda “Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken 7433 sayılı Kanun kapsamında öğretmen kadrolarına atananlardan 19 Ocak 2024 tarihi itibarıyla sözleşmeli ve kadrolu toplam üç yıllık çalışma süresini tamamlamayanlar başvuruda bulunamayacaktır.” maddesine yer verildiği görülmektedir.

Anayasanın 41. maddesinde; “Ailenin, Türk toplumunun temeli olduğu ve Devletin; ailenin huzur ve refahı ile ananın ve çocukların korunması bakımında gerekli tedbirleri alması gerektiğine” vurgu yapılmakta, aile bütünlüğünü koruma yükümlülüğü olan idarenin atamalarda da bu hükmü gözetmesi ve aile birliğini koruması gerektiği, bunun aksine getirilen düzenlemeler ve işlemlerin de hukuka aykırı olduğu vurgulanmaktadır. Yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 72. maddesinde; “Yeniden veya yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda aile biriminin muhafaza etmek gerektiği” üzerinde durulmaktadır.

Mil Maarif-Sen olarak; yukarıda sıraladığımız gerekçelerle, sözleşmeli öğretmenlerimizin yer değiştirmelerine kısıtlama getiren söz konusu duyurunun anayasal güvence altında bulunan aile bütünlüğünü sağlamaya yönelik olarak, sözleşmeli öğretmenlerimiz lehine ivedi revize edilmesini talep ediyoruz. Bu hususta;
Gereğini önemle arz ederiz.

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.