MEB Aile Birliğini Sağlamalıdır !

15.01.2024
161
A+
A-

“2024 Yarıyıl Tatili Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu” 27 Aralık 2023 tarihinde tarafınızca yayımlanmıştı. Duyurudaki takvime göre, birinci aşama yani ön başvuru süreci 9 Ocak 2024 tarihinde sona erdi. İkinci aşama süreci ise 13 Ocak 2024 tarihinde başladı ve tercihler 17 Ocak 2024 tarihinde sona erecek.

MEB Aile Birliğini Sağlamalıdır !

Daha önce de belirttiğimiz üzere, 7433 Sayılı Kanun kapsamında kadroya geçen meslektaşlarımıza ne yazık ki bu duyuru kapsamında başvuru hakkı dahi tanınmamıştı. Sadece kadrolu öğretmenlere tanınan bu başvuru hakkı da tıpkı alan değişikliği başvurusundaki gibi talepleri karşılamaktan çok çok uzaktır.

Mazerete bağlı yer değişikliği başvurusunda bulunacak meslektaşlarımız, tercih ekranını açtıklarında; “Tercih edebileceğiniz eğitim kurumu bulunmamaktadır.” ya da  “Tercih edebileceğiniz 1 eğitim kurumu bulunmaktadır.” gibi uyarılarla karşılaşmaktadır. Bu noktada üzerinde durulması gereken temel husus, öğretmenin mazerete bağlı tayin talebi, isteğe bağlı değil, adı üzerinde mazeretten kaynaklıdır, yani elzem bir durumdur. Meslektaşlarımız; eşinden, ailesinden, çocuklarından ayrı kalmakta, hafta sonları kilometrelerce yolculuk yaparak ailesiyle hasret gidermektedir. Özellikle aile birliğinin sağlanması adına yapılan bu tayinler, insani bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun yıllardır il içinde tayin bekleyen eş durumu mağduru öğretmenlerimiz için de gerekli adımlar atılmalıdır. Özellikle büyükşehirlerde ilçeler arası mesafeler, bazı iller arasındaki mesafeden daha fazla durumdadır. Bu durum, meslektaşlarımızda, maddi, manevi ve sağlık yönünden birçok olumsuz duruma sebep olmaktadır. Öğretmen sabahları hava daha aydınlanmadan yollara düşmekte, dersine yetişmek için kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalmaktadır. Yorgun argın, koştura koştura dersine yetişip, akşam da tekrar eve sağ salim dönmeyi düşünen öğretmenin derslerdeki verimliliğinin düşmesi kaçınılmazdır.

Yukarıda sıraladığımız gerekçelerle; boş normu bulunan tüm eğitim kurumu kontenjanlarının ivedi olarak öğretmenlerimizin başvurularına açılmasını, boş norm olmayan yerlerde ise mağduriyetlerin oluşmaması adına il ve ilçe emrine atanma hakkının öğretmenlerimize verilmesini talep ediyoruz. Bu hususta;

Gereğini önemle arz ederiz.

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.